abrukainfo

Eesti inimeste puu

Abruka Muuseumi Selts ja Abruka raamatukogu esitasid konkursile Eesti Inimeste Puu 2015 Abruka metsas kasvava “Lippmaa pärna”.

Aitäh kõigile, kes hääletasid!
Saavutasime III koha.
Lippmaa pärn ootab Teid Abruka metsa jalutama!


Lippmaa pärn

Kaugetel 50-ndatel aastatel näitas Abruka kooliõpetaja Kaarel Tuulik, kaksikvendadest kirjanike Ülo ja Jüri isa, noorele teadlasele, tulevasele Eesti loodushoidjale, Jaan Eilartile Abruka lopsakas ja liigirohkes salulehtmetsas üht vana, jändrikku, harali okstega pärnapuud. Selle pärnapuu all oli asunud akadeemik Teodor Lippmaa põhiline vaatluspaik, kui ta 30-ndatel aastatel viis oma uuringutega Abruka saare botaanilise rikkuse maailmakaardile. Jaan Eilarti vahendusel jõudis Lippmaa pärn meie rahvusteadvusesse.

Abruka talunaised, oma teel saare lõunatippu lehmi lüpsma, nägid, kuidas kuulsa loodusuurija väike poeg Endel, tulevane akadeemik, oli uuringute ajaks tõstetud pärnapuu haralisele oksale, et ta isa tööd ei häiriks. Niimoodi saame tänasel päeval öelda, et tegu on kahekordse mälestusega – kahe Lippmaa, Teodori ja Endli pärnaga. Vana ja sammaldunud pärnapuu Abruka metsavaikuses on jätkuvalt tähenduslik meie tänulikus kultuurimälus.